Cum să pedepsești fără să rănești
Pedeapsa este, alături de recompensă, o metodă de disciplinare a copilului. Ea este o acţiune care presupune un anumit disconfort, frustrare sau chiar suferinţă, însă este un rău necesar. Din păcate, când ne uităm în jur, vedem că pedepsele sunt aplicate de cele mai multe ori greşit şi că fac numai rău. De aceea cred că este oportun să afli cum să aplici pedeapsa în mod potrivit, astfel încât să îşi atingă scopul şi să eviţi efectele ei negative. (more…)
Mai devreme sau mai tarziu, parintii trebuie sa le vorbeasca copiilor despre bani. Unii dintre ei amana cat de mult se poate acest moment, gandindu-se ca fiul lor e prea mic ca sa inceapa cu grijile materiale. Altii insa il informeaza pe copil cat a costat fiecare jucarie sau hainuta cumparata, chiar daca acesta are numai 4 ani.
Ai suficient de mult timp pentru copilul tau? Daca ai, atunci iti si permiti sa ii cumperi orice isi doreste? Esti intotdeauna un parinte calm? Daca esti asa, iti respecta el mereu autoritatea? Gasesti intotdeauna metodele cele mai bune de a-ti educa copilul? Si daca da, esti un parinte cald, intotdeauna disponibil?
Continuam discutia referitoare la
In
Unii copii isi musca prietenii, altii le smulg aripile la muste, unii injura si ameninta, altii ii lovesc cu piciorul pe ceilalti. Da, stiu ca nu este o noutate pentru nimeni ca cei mici sunt uneori cruzi si agresivi. Si nu numai cei mici sunt agresivi, ci traim intr-o lume plina de agresivitate, in care violenta face parte din mersul omenirii (o au si animalele, o avem si noi, si probabil ca nu se va stinge prea curand). Si totusi, cu totii ne dam seama ca atunci cand un copil este agresiv ceva nu este in regula cu el, cu atat mai mult cu cat se manifesta violent in majoritatea timpului.
Perioada cuprinsa intre 3 si 5 ani poarta denumirea de pre-schematism, pentru ca in decursul ei copilul invata sa reprezinte pe foaia de hartie schemele obiectelor din jur. Cuvantul cheie al acestei perioade este
De cand invata sa tina creionul in mana, chiar si incorect, copiii au acces la un nou mod de a se exprima. Prin desen ei invata sa transmita impresii, devin creativi, sau pur si simplu experimenteaza placerea de a-si lasa amprenta pe o foaie de hartie. Desenele copilului ne ajuta sa patrundem in lumea lor, si sunt o modalitate de a observa la ce nivel de dezvoltare cognitiva au ajuns.
Toata lumea a auzit cate ceva despre temperament (macar propozitia gresita ”X este un copil foarte temperamental”), insa cred ca putini sunt cei care stiu ce este si mai ales la ce ne ajuta sa cunoastem temperamentul copilului nostru.